11.08.2011

Volunticipate!

Od 1.8. do 7.8.2011 se naše sdružení zúčastnilo setkání dobrovolníků a zástupců neziskových organizací pracujících v oblasti ochrany práv s rozvoje spolupráce romské a židovské menšiny v Evropě, které bylo zorganizováno evropskou sítí organizace MAROM (Paříž / Stokholm / Valencie), TernYpe, Roma Education Center (Bratislava) a Amaro Drom (Berlin). Vedoucí a autorkou projektu je Eszter Shushan.
První tři dny jsme spolu s dalšími účastníky strávili v Romhány, v místě blízkém Báthu (místo konání festival). Součástí těchto tří dnů bylo seznámení s lidmi a projekty jednotlivých organizací, téma identity, antisemitismu, xefonofobie, rasismu, semináře na téma tvorby projektů na základě stanovení potřeby, cílů, postupů včetně plánování a náboru dobrovolníků s konkrétnímy výstupy a prezentací jednotlivých projektů za vedení Mircea Cernova, zástupce MAROM. Projektu se zůčastnilo 30 dobrovolníků a zástupců neziskových organizací v Evropě, mezi nimi: o.s. Romodrom, Amaro Drom (Berlin), Agenta Impreuna (Bukurešť), Roma Education Centre (Bratislava), Romaversitas (Maďarsko), UCCU (Maďarsko), London AMS, MAROM – Valencie, Paříž, Budapešť, Stokholm, Haver Jewish Infromal Educational Foundation, European Union of Jewish Students, Bálint JCC.
Čtvrteční až nedělní program se odehrával částečně jako součást festivalu Bánkitó (Jezero Bánk) www.tekerjatora.hu/en v Maďarsku, který byl potřetí organizován MAROM Budapešť www.marom.hu/en ve dnech 4.-7. srpna 2011. Festival začínal před třemi lety představením židovských slavnostní s původně kulturním programem. Dnešní festival je zaměřen na sociální spravedlnost – včetně Romské kultury, nejen kvůli zhoršení situace v politice a přístupu k menšinám se účastní Romové jako jedna z nejslabších menšin mající nejmenší podíl na politické moci. Účastníci festivalu mají možnost setkat se a ukázat dobrou praxi projektů, které realizují, včetně dobrovolníků, kteří na festivalu pracují. Cílem festivalu je kromě ukázek umělecké tvorby (hudba a další umělci) dialog mezi minoritami, sdílení a zapojení lidí do komunitní práce a pomoci.
Pro účastníky setkání Volunticipate byl během programu festivalu připraven bohatý program setkání s různými neziskovými organizacemi, hnutími zaměřený na společný dialog, identifikaci složitých situací menšin jednotlivých zemí Evropy a možností aktivních řešení a přispění k jejich řešení různými občanskými aktivitami včetně dobrovolnictví (setkání a workshopy s Artemisszió, Avigail Ben Aryeh z World MAROM, filmové produkce projektu „New Viewer“ skupiny KÁVA a Krétakőr, setkání se skupinou účastníků ROMA PRIDE Campu apod.).
Děkujeme pořadatelům za pozvání k účasti na této události, která přispívá k porozumění menšin, jejich dialogu a spolupráce a rozvoji účastníků.

 
  Copyright (c) Romodrom, webmaster