01.12.2011

O.s.Romodrom: truhlářská dílna ve Slaném získala zakázku od Středočeského kraje

Napsali o nás v ČTK:

Romodrom hledal práci pro klienty, kraj mu dá zakázku na zásněžky

Milionovou zakázku na výrobu dřevěných zábran proti sněhu (zásněžek) k silnicím získalo od Středočeského kraje občanské sdružení Romodrom, které pomáhá zejména příslušníkům romské menšiny. Vybrali jsme je právě proto, že hledali práci pro své klienty, sdělil náměstek hejtmana pro dopravu Robin Povšík. Dlouhodobě nezaměstnaní Češi i Romové budou takzvané zásněžky vyrábět v dílně ve Slaném na Kladensku.

"Líbila se mi myšlenka spojení dopravy a sociálního podtextu," uvedl Povšík. Peníze dostane Romodrom až po dokončení celé zakázky. Občanské sdružení vyrobí pro hejtmanství 2500 kusů takzvaných zásněžek, které se rozmístí zejména na Benešovsku a Příbramsku.

Truhlářská dílna sdružení byla původně v areálu věznice Vinařice, když projekt skončil, přesunula se do Slaného. "Zahrnuje jednak sociální rehabilitaci, jednak se skrz ní dostanou lidi na trh práce," uvedla předsedkyně Romodromu Marie Gailová. Kraj vyslyšel její žádost a dal romským obyvatelům práci.

V truhlárně, kde Romové vykonávají zatím jen jednodušší práce, jako je broušení nebo natírání, se střídají skupiny po pěti lidech. Zájem o práci je ale veliký. "Lidi chtějí dělat, jen jim musí někdo dát šanci," řekla Gailová. Podle ní se ze slánské sociálně vyloučené lokality Mexiko na práci přihlásilo 35 mužů a pět žen.

Kraj si stejně jako stroje a techniku najímá dřevěné zábrany proti nafoukání sněhu na silnice od dodavatelských firem. Nových 2500 zásněžek má být hotových v lednu, budou navíc speciálně chráněné proti krádeži. "Budou natřené lakem. Když hodí takto ošetřené dřevo lidé do kamen, začne zapáchat," uvedl Povšík.

Podobně se ošetřují před Vánocemi smrčky a borovice, aby je lidé nekradli. To, že je stromek takto ošetřen, nikdo nezjistí, protože látka není venku cítit. Zapáchat začne až při pokojové teplotě.


Zdroj: čtk
 
  Copyright (c) Romodrom, webmaster