26.02.2012

Za mřížemi je místo i pro umění


V českých věznicích proběhl unikátní projekt. Propojil vězně s umělci, umění s nesvobodou. Na třicet umělců spojilo své síly s podobným počtem vězňů ze sedmi věznic v projektu Ondřeje Horáka a Martiny Rekové – Věznice: místo pro umění.

Na téměř roční koordinaci projektu se podílela i Věznice Pardubice. Ta ve spolupráci s o.s.Romodrom a za finanční podpory města Pardubice uspořádala výstavu vytvořených děl, která probíhala v Klubu 29 od 10.ledna do 11.února letošního roku. Na přípravách se rovněž podílely pracovnice Vězeňského programu Pardubice, Alena Bromová, vedoucí psychoterapeutického pracoviště Věznice Pardubice a Šárka Zahálková, vedoucí Klubu 29.

„Byl jsem se podívat na vernisáži - a ta byla výborná. Výstava je určitým vyvrcholením společné práce terapeutek a terapeutů s odsouzenými v pardubické věznici. U terapeutického týmu si cením otevřenosti takovým metodám práce, které nejsou samozřejmostí ve všech našich věznicích, ale i odvahy výsledky této práce veřejně prezentovat. Předpokládáme-li, že můžeme vězně „změnit k lepšímu“, nebo že dokážeme úspěšně působit v oblasti prevence recidivy kriminálního chování, nejde to bez podobných terapeutických metod. Z pohledu vězně jde bezesporu nejméně o zajímavě strávený čas. Pobyt ve výkonu trestu je totiž především problém s nudou a s volným časem, protože práce pro vězně je málo. Vymýšlejí potom všelijaké „lotroviny“,“ přibližuje Jakub Chudomel, vedoucí programu Romodrom pro regiony a sociálních programů ve vězeňství.

Z předních českých výtvarníků navázali spolupráci s pardubickými vězni pánové Pěchouček, Sterec a paní Sochorová. „Jejich“ vězni pak na papír či plátna převáděli třeba vzpomínky ze svého života, na místa, zážitky i lidi, se kterými se setkali. V obrazech zachytili smutek a depresi, jiné rozzářili bravami. Někteří z nich již měli s výtvarnou tvorbou své vlastní zkušenosti, jiní se k malování dostali až ve vězení. Možná i proto, že doma nebyl čas. Za mřížemi je ho dost…


 
  Copyright (c) Romodrom, webmaster