24.05.2012

Prohlášení Marie Gailové ke kauze v Břeclavi

"Po této poslední kauze v Břeclavi si opravdu myslím, že by vláda a všichni zúčastnění měli zapřemýšlet nad tím, jak k podobným případům přistupovat a jak je řešit. Není to poprvé, co jsme svědky situace, kdy média naprosto neobjektivně a jednostranně podporují kohokoliv, kdo se rozhodne stát proti Romům a to bez jakýchkoliv důkazů.

Jednoznačně se domnívám, že jakékoliv násilí a kriminální činy zasluhují důkladně vyšetřit a potrestat, zapomíná se ale na to, že neexistuje žádná „romská kriminalita“, ale že kriminalita je jenom jedna, stejná pro všechny. Romové jsou občané České republiky, mají svá práva a povinnosti jako ostatní. Břeclavská kauza však jasně dokazuje, že jakmile se v nějakém případě jedná o Romy, jde snaha o objektivní přístup stranou.

Kromě mediální kampaně bylo v tomto případě na pováženou i vyjádření zmocněnkyně pro lidská práva, která 19.4. prohlásila: „Určitě je nutné tento útok rázně odsoudit a trvat na dopadení a přísném potrestání jeho pachatelů. Zároveň je však třeba připomenout, že šlo o individuální čin, který nemůže být na principu kolektivní viny přenášen na všechny Romy.“ Není mi známo, jak paní Šimůnková došla k přesvědčení, že „šlo o individuální čin“ nějakého Roma. Jaký měla pro své tvrzení důkaz?

Rovněž by mě zajímalo, kolik stála veškerá opatření v břeclavské kauze daňové poplatníky a kdo se zamyslel nad tím, jak celou vyhrocenou situací trpí místní děti. Kromě psychického traumatu a nedůvěry vedla celá situace k tomu, že se matky bály jít i na obyčejný nákup a měly strach posílat děti do školy. Je děsivé, že jsme se dostali do situace, kdy jedna jediná lež mladého kluka dokáže vyvolat tak silné a nenávistné reakce.

Etnické napětí ve společnosti významně eskaluje od doby působení pana Čunka a některé postoje vlády a politických osobností ho dále podporují. Jak je možné, že člověk jako je pan Vandas, může beztrestně pronášet své prorasistické projevy na veřejnosti a ucházet se o funkci prezidenta republiky? Mám velkou obavu z toho, že u nás bude za chvíli možné, aby se odehrála další křišťálová noc – beztrestně a bez následků.

Vyzývám proto všechny romské organizace, aby společně na současnou situaci reagovaly a táhly spolu za jeden provaz - jde především o naše děti a naší budoucnost. Je čas znovu a důrazně vyzvat média, aby se držela svých etických kodexů a přistupovala k informování seriózně a vyváženě. Je čas, aby se objektivně a veřejně k celé události vyjádřil premiér a vláda České republiky – je čas vážně přemýšlet o tom, jak podobným přešlapům předcházet a jak je řešit."


Marie Gailová, předsedkyně O.s.Romodrom
 
  Copyright (c) Romodrom, webmaster