romodrom_head

           
O NÁS
- výroční zprávy
- stanovy
- poslání
- historie
- volná místa
KONTAKTY
NOVINKY
- aktuality
- napsali o nás
ZREALIZOVANÉ PROJEKTY
PUBLIKACE
SPOLUPRACUJEME
FINANČNÍ ZDROJE A SPONZOŘI
JAK NÁS PODPOŘIT
DOMŮ

Vznik

O.s. Romodrom bylo založeno v roce 2001 na popud předsedkyně sdružení Marie Gailové v souvislosti s řešením kauzy "Cihelna".

Na území Prahy 22 - Uhříněvsi se v této době nacházelo ghetto, kde žilo 15 romských rodin v kůlnách a garážích, které patřily k bývalé cihelně. Tyto rodiny žily a vychovávaly své děti několik let v neutěšených podmínkách: bez pitné vody, elektřiny, plynu a kanalizace. Obyvatelé "Cihelny" netrpěli jen materiální nouzí, ale také pocitem vyloučení z běžného života.

Příčinou tohoto stavu byla ztráta zaměstnání ve zkrachovalé cihelně a s ním spojeného ubytování.

V roce 2000 nastoupila na místo romské terénní pracovnice v této městské části Marie Gailová a rozhodla se hledat řešení této situace. Prvním krokem bylo získání důvěry obyvatel "Cihelny", a proto paní Gailová několik měsíců navštěvovala ghetto a mluvila především s ženami a dětmi. Postupně získala důvěru i mužské části obyvatelstva, tím byla cesta otevřena.

Prvním úkolem bylo vyřešení bytové situace rodin. Ve spolupráci s Úřadem městské časti Praha 22 - Uhříněves se postupně podařilo umístit část rodin v Domě integrovaného bydlení Prahy 22. Obyvatelům, kteří měli slovenské občanství, byla zaplacena cesta do místa jejich trvalého bydliště a bylo jim zprostředkováno přechodné ubytování v azylových domech na Slovensku.

Tím začala práce na komplexním řešení sociálních problémů jednotlivých rodin a hledání cesty k jejich návratu do života společnosti. Za tímto účelem bylo založeno o.s. Romodrom.
Olomoucký
Moravskoslezský
Praha
Jihomoravský
Liberecký
Středočeský
Pardubický
Plzeňský
Jihočeský
Nadregionální
  Copyright (c) Romodrom, webmaster